Jak a z čeho správně poskládat plenu - díl 3.

 

 

 

 

Julča má pleny v malíku a Evžen jí už šlape na paty.

„Něco „to“ musí nasát a něco dalšího „to“ nesmí pustit na oblečení. To je přece logické, Julčo!“

„Evžene, a tady poslední finta: aby byly pleny bez fleků, tak je můžeš chránit separačkou. Stejně tak díky ní zajistíš pocit sucha pro dětský zadeček.“

 

SEPARAČNÍ PLENKA

Chcete-li mít co nejméně práce se stolicí, můžete použít na savou vrstvu ještě separační plenku.
Jsou maminky, které si separačky vychvalují, a pak ty, které jim ne a ne přijít na chuť. Takže Julča doporučuje zkusit a pak se uvidí.

Separační vložka není vlastně nic jiného než materiál, který odděluje hrubé nečistoty od samotné pleny. Pro toho, kdo přebaluje, to znamená méně práce s očišťováním použitých plenek. 

Tímto materiálem může být buď „papír“, nebo „látka“. 
Nejčastěji používané papírové separační pleny jsou celulózové a vizkózové. Celulózové jsou díky své struktuře vhodnější pro použití u novorozenců – na vaječinu. Vizkózové dobře poslouží ve chvíli, kdy dítko má již tužší stolici.

Některé spořivější maminky však úplně stejně používají také nastříhaný Perlan z lékárny, který zastane stejnou funkci.

Použité separační plenky se i výměšky vyhazují do směsného odpadu jako např. papírové pleny. Počůrané se dají vyprat -  snesou několik cyklů praní, dokud se nerozpadnou (počet „přežitých“ pracích cyklů se liší výrobce od výrobce, z vlastní zkušenosti doporučuje Julča vždy prát v síťce).

Umístění separační vložky

Fleece, mikrovlákno a jiné další formy polyesteru se používají jako látkové separační pleny. Jejich výhodou je dlouhá životnost a možnost opakovaného praní. 
 

Julčiny separační vložky ZDE

Celulozova separační vložka
Separační plena

Julča radí: Novorozenečkům 100% polyester do plenečky jako dotyková vrstva nepatří. Jemná kůže miminka si zaslouží něco jemnějšího. A jelikož ne každý zadeček fleecovou separačku snese, doporučuje je Julča používat až později. V případě kožní reakce v podobě zarudnutí, pupínků atp. sáhněte raději po „papírových“.

Dík Julčo, a už neruš, přebaluju! :-)