Jak a z čeho správně poskládat plenku - díl 1.

 

2f6fbc35-8432-4b31-bc9b-02e28e26991d
 
cac0b40a-8435-4761-8563-ecd1b89d9cc6

Julča nachytala Evžena ve skladu s plenkami. Co tam vyváděl? Chtěl té velké plenkové záhadě také přijít na kloub! Když ho Julča načapala, nestyděl se a přiznal, že neví, jak „to“ všechno poskládat, aby plena správně fungovala.

„Ty, Evžene, víš co? Začneme pěkně od konce!“ řekla Julča a vytáhla z poličky krásné barevné …

… SVRCHŇÁČKY

K tomu, aby nebylo oblečení zašpiněné a mokré, se používají svrchní kalhotky, v látkařském slangu „svrchňáčky“.

d934dcaa-fa8c-4392-9b0d-954c46ae4a0a
 

Nejrozšířenějším materiálem na jejich výrobu je tzv. PUL – polyesterový úplet s polyuretanovým zátěrem. Zní to jako šílená alchymie, až z toho jde Evženovi hlava kolem. Ale PUL není nic jiného, než úplet laminovaný membránou. Tato membrána zajišťuje, že kalhotky nepropustí mokro do oblečení a pokožka miminka může i přesto krásně dýchat. To, jak jsou svrchňáčky prodyšné, závisí na parametrech membrány. Některé dýchají více, jiné méně, výrobce od výrobce.

Maminky mohou v látkovém světě mimo svrchňáčků PULových vybírat ještě např. fleecové či vlněné.

Všechny tyto svrchní kalhotky se používají stejně a mají stejnou funkci.

Vlněné svrchňáčky jsou nejprodyšnější a nejpřirozenější variantou. Vyžadují však specifičtější péči a zacházení – po použití (pokud jsou „čisté“) se nechávají provětrávat, perou se ručně nejlépe v prostředcích určených na vlnu a je nutné jim občas dopřát lanolinovou lázeň, která je impregnuje.

U fleecových svrchňáčků je důležité zdůraznit, že se tlakem tzv. prosedí – provlhnou.

Julča dodává: Existují ještě svrchní PUL kalhotky s kapsou, tzv. kapsovky. Dotyková vrstva kapsy bývá často z polyesteru (např. fleecu či sudeclothu) nebo třeba z bambusového froté. Ona kapsa se pak vycpává dle potřeby vkládacími plenkami. U kapsovek platí: 1 kapsovka = 1 přebalení. Kapsovky se často řadí mezi typ plen AIO (= “all in one” tedy vše v jednom).

e6bb62c5-b784-4157-9f71-8f44354fd3ce
 

Evžen si prohlížel svrchňáčky ze všech stran a nezdálo se mu, že by jedny svrchní gaťky seděly jak novorozeným Julčatům, tak i těm větším, běhavým. Že prý, jestli těm malým nebudou velké a těm velkým zase malé… ?

Svrchní kalhotky mohou být jednovelikostní (rostoucí) nebo vícevelikostní.

Vícevelikostní, jak sám název napovídá, jsou šité ve více velikostech. Bývají označeny tak, aby bylo jasné, pro jaké dítko jsou vhodné. Nejčastějším měřítkem je váhová kategorie či věk. Pro maminky je pohodlné, že při přebalování nemusí nikde nic nastavovat a odpovídající velikost bude vždy relativně dobře sedět. Nicméně přijde chvíle, kdy z nich dítko vyroste, a bude potřebovat nové o velikost větší.

Rostoucí svrchňáčky jsou v tomto směru univerzálnější. Pomocí KAM patentek je možné upravovat jejich velikost, tudíž vydrží déle (ve většině případů po celé plenkové období, neboť rostou s dítětem).  Nemusí však úplně dokonale sedět ve všech období dítka v plenkách.

e6bb62c5-b784-4157-9f71-8f44354fd3ce
 

PUL kalhotky mohou být prostého střihu - bez křidélek, nebo ve verzi s křidélky („dvojitými gumičkami“). Křidélkaté svrchňáčky se Julče osvědčily především u novorozeňátek a také u hubeňourků, protože lépe obepínají tenká stehýnka.

e90705a2-510f-4e5b-80f5-7242ecc4f2f1
Svrchňáčky ve variantě s křidélky a bez křidélek.

PUL svrchňáčky bývají obšité lemovací gumičkou nebo fleecem. Každému miminku vyhovuje něco jiného. U fleecu je důležité nejprve vyzkoušet, zda si s ním kůže vašeho miminka bude dobře rozumět. Citlivější pokožka totiž může na fleece reagovat např. zarudnutím.

cdacf211-45b9-42d1-a23c-f7e6abdb8391
PUL kalhotky lemované fleecem, nebo lemovací gumičkou

Zapínání svrchňáčků může být na plenkový suchý zip nebo na KAM patentky. Vlněné kalhotky a některé značky PUL svrchňáčků lze zakoupit ve verzi bez zapínání – jsou tzv. natahovací.
Julčiny svrchňáčky mají suchý zip, který se jí zdá jednuduše variabilnější, protože u miminek je i rozdíl půl centimetru mnohdy hodně znát.

Jak je Julča střihla?

Střihy všech typů plen jednotlivých značek se liší. Každá švadlenka by ráda vytvořila co nejuniverzálnější a co nejlépe padnoucí střih. Proto se stříhá a zkouší a opět stříhá a opět zkouší… a stejně tak je to nejen se střihy, ale také s materiály. Julča má výhodu čtyř Julčátek, na kterých mohla své nápady v průběhu vývoje dokonalých unuáckých plenek testovat.

54a261dc-adc7-4efa-96a0-73318430d279
 

Designérský team v unuo.cz si vymýšlí vlastní tisky, aby byly plenečky originální a krásné. A podobně dbá Julča také na to, aby byly kalhotky co nejvíce prodyšné. Proto se v unuo.cz setkáte jen se svrchňáčky ve verzi PUL air super.  V praxi to znamená, že svrchňáčky nepropustí ani kapičku, ale přesto v nich může pokožka miminka dýchat. V případě nedostatečného intervalu v přebalování se může stát, že větší množství par prostupujících membránou vlivem teploty na lícu svrchňáčků zkondenzuje opět ve vlhkost. Některým maminkám se pak může zdát, že kalhotky provlhají, ačkoli tomu tak ve skutečnosti není. Proto Julča férově upozorňuje na to, že její svrchňáčky nejsou vhodné pro velké učůránky nebo na noc, kdy si chce maminka odpočinout a nepřebalovat.

obr1
 
obr2
 
obr3
Materiál v detailu
obr4
Design z Julčiny nabídky

PUL propouští ve chvíli, kdy je porušený – tzn. má popraskaný či potrhaný zátěr na vnitřní straně, případně když je delaminovaný, tzn. rubová a lícová strana se viditelně oddělují na látku a zátěr. Takový "defekt" ihned odhalíte, je zkrátka viditelný na první pohled.

2800213a-e658-42e8-88fb-1b27af4d4587

Evžen tomu nevěří! Sebral Julče svrchňáčky a utekl do koupelny. Tak propustí nebo ne? :D

eaa6b7b0-98d5-4ab1-bff7-4f1f1463cf6c 
 
8a43341a-6cf1-436b-a975-ba044b6cbe9b