Látkovací výbavička

unuacky_bloguji_nadpis_obdelknik 2019

 

Seznam na věci do porodnice, seznam léků, které s příchodem miminka nesmí v domácnosti chybět,… tak proč ne seznam s doporučenou výbavičkou látkových plen?

Nééé, to si dělá Julča vážně srandu. STOP stresujícím seznamům. Na tohle totiž stačí jen malá násobilka. ☺

Na sestavení každé výbavičky bude mít vliv několik rozhodujících faktorů – jaké pleny chce maminka používat, zda zkusí bezplenkovou metodu, jak často má v plánu prát a kolik kilogramů plen může pračka v domácnosti spolehlivě prát v jednom pracím cyklu (pro představu: 1 kg jsou cca 4 kalhotkové plenky), a dále např. zda domácnost disponuje sušičkou, nebo alespoň možností sušit plenky venku na vzduchu. To vše mohou být proměnné, se kterými lze dopředu počítat. Co ale dopředu přesně nevíte? Třeba to, jak velké novorozeňátko bude nebo jak rychle si porozumíte při případné bezplenkové komunikační metodě.

 MX1A8334_1

TAKŽE JULČA MÁCHÁ CHAPADLY A ZBĚSILE POČÍTÁ!  

Počet plen

 

(Vycházíme z předpokladu, že je v bříšku jedno Julčátko)

Za 24hodin přebalíte malé miminko průměrně 10 krát. Starší děti se přebalují méně často – asi 6 krát denně.

Běžně doporučovaný matematicko-látkovací vzorec vypadá asi takto: Výbavička by měla při praní každý druhý den pokrýt denní spotřebu násobenou třemi.

V praxi to vypadá takto: „První“ den používám 10 plen, peru a suším zbylé pleny (20 kousků). „Druhý“ den používám usušené pleny – 10ks, 10ks mi zbyde na třetí den, a ty z prvního dne mi leží v koši. „Třetí“ den spotřebovávám zbylých 10 plen a dávám prát pleny z prvního a druhého dne. A tak pořád dokolečka, dokola…

Tento přepočet se týká savých vrstev, případně také počtu u výhradního používání plen typu AIO a kapsových plen, kde je jasně dáno, že 1 přebalení = 1 plena.

(Pozn. Vkládací pleny na zvýšení savosti pak většinou kopírují počet savých plen, případně je jich o pár kousků více – např. pro vytvoření supersavých plen na noc).

Svrchňáčků stačí výrazně méně, tj. 3 – 6 kousků. Ale věřte, že Vás ty krásné vzory tak pohltí a že touha po zkoušení různých značek a materiálů Vás uvrtá do mnohem většího počtu. ☺

Vždy je dobré pamatovat na několik přímých úměr:

  • Čím více plen „točím“, tím méně výbavičku opotřebovávám.
  • Čím savější pleny používám, tím déle schnou.
  • Není-li dítě tabulkové (haha, které ve skutečnosti je, že?), nemusí být výše uvedený výpočet plen dostačující (poté je nutno dosadit „proměnné“ – pro větší učůránky, pro děti, které často trápí střevní virózy, když rostou zoubky apod.) Jsou zkrátka dny, kdy se plen spotřebuje více.

 

MX1A8811   oříznuté_2

 

Jaké pleny? 

  

Tak na tuto otázku by si měla zkusit nejprve odpovědět každá maminka sama.

Ženy látkařky, které si látkové plenky ozkoušely už u prvního dítka, pravděpodobně mají svůj oblíbený látkovací systém a oblíbenou značku. Prvorodičky jsou v tomto lehce v nevýhodě. Je dobré myslet na to, že k nejlepší variantě pro Vás si přijdete Vy sama zkoušením. Každé Julčátko je totiž jiné, každému sedí jiný střih pleny, jiný látkovací systém, jiné materiály…

 

Váháte-li, zda pořizovat navíc „novorozeneckou“ výbavičku, tak věřte, že se pár kousků nikdy neztratí. Nicméně Julčata přibývají na váze rychle, takže nejsou nutné žádné extra velké investice. Za měsíc či dva totiž novoškovské plenky stejně schováte do skříně. Naopak chapadlo nahoru pro novorozenecké plenky u dříve narozených dětiček a miminek s nižší porodní váhou.

Novorozenecké plenky skvěle (a levně) může suplovat používání českých čtverců v kombinaci se svrchňáčky. A když do počátku ke čtvercům přikoupíte pár kousků kalhotkových plenek, např. na návštěvu k dětské doktorce, a několik malých chobotovek na snappi sponku, tak neprohloupíte.

U plenek pro větší Julčata se pak můžete rozšoupnout. Třeba takové rostoucí plenečky využijete ve většině případů až do konce látkovacího období. Pokud jste rozhodnutá pro plenky vícevelikostní, tak bedlivě sledujte, jak rychle váš miláček roste – abyste zbytečně nekupovala moc plenek ve velikosti, která je nositelná třeba jen měsíc.

 

Výhodné sady:

 

Julča záměrně nenabízí žádné výhodné látkovací sady a to z jednoho prostého důvodu. Nechává maminkám volné ruce v tom, aby zvolily různé typy / systémy látkových plen a klidně od různých výrobců. Zastává názor, že jedině ozkoušením různých střihů a materiálů mohou rodičové dojít k tomu, co jim při přebalování vyhovuje a co miminku skutečně „sedne“. Když nakonec pasuje unuácká plenka, tak třikrát hurá!

Navíc, všimněte si, že každý výrobce má svou „hvězdnou plenku“, která je chválená do nebes a vyčnívá nad stejným typem plen ostatních značek – ať už střihem, volbou materiálu, cenou nebo ryze originální vychytávkou. Za unuo.cz by Julča nominovala SIO kapsu, která nemá v českých látkovacích vodách obdoby.

Zdá se Vám, že jde Julča sama proti sobě? Nikoli. Julča chce především spokojené látkující maminky.

  

 LISTEK BLOG LIMETA

 

Julči nabídka - klikni ZDE