O ergonomickém nošení dětí

unuacky_bloguji_nadpis_obdelknik 2019

 

ČTVERO ERGONOMICKÝCH PŘIKÁZÁNÍ

 

Šátky a nosítka - to jsou desítky značek, typů, velikostí a materiálů. O krásných vzorech nemluvě.

I když se šátkování některým maminkám může jevit doslova jako alchymie a přiklánějí se proto raději k nošení v nosítku, tak věřte, že oba způsoby nošení jsou v pořádku, je-li dítko v ergonomické poloze.

Bohužel, přívlastkem „ergonomická“ se dnes pyšní i taková nosítka, která ve skutečnosti moc ergonomická nejsou. Naopak v nosící komunitě bývají takové nevhodné pomůcky označovány jako „visítka“, přičemž tento pojem docela výstižně popisuje polohu dítěte v takovém nosiči – kde nošenec doslova visí za rozkrok. 

Někomu možná připadá až malicherné řešení toho, jak je dítě v nosítku „umístěno“. Ve skutečnosti je to defacto to nejdůležitější. 

9384-2

LISTEK BLOG LIMETA

CO JE ERGO:

Za rozkrok nepověsíš!

 

Správné postavení nožiček v nosítku / šátku připomíná tvar písmene „M“ - zadeček je níž než kolínka. Zádová opěrka nosítka či šátek poskytují oporu v rozsahu od jedné podkolenní jamky k druhé.

(pozn.: Novorozenému miminku nožičky násilím neroztahujeme. Do šátku ho můžeme vložit v tzv. pozici „na žabičku“, kdy nožky nekoukají ven, jsou v pozici, kterou miminko přirozeně zaujme. Když novorozenec vystrčí nožky ze šátku, netlačíme na to, aby byly popruhy šátku např. v případě nejpoužívanějšího úvazu „kříž s kapsou“ vedené hned pod kolínky – lze využít tzv. lexi twist, zjednodušeně řečeno - dvakrát či třikrát obtočené popruhy pod prdelkou, které se až poté vedou za záda, kde se vytvoří uzel.)

 

 

Zádíčka do písmene "C" zakulatíš

 

 

Díky postavení nožiček do tvaru písmene „M“ docílíme správného zakulacení zad miminka. Toto zakulacení (připomínající písmenko „C“) zajišťuje, že těžká hlavička nevyvíjí tlak na páteř. Říkáme, že je dítko v nosící pomůcce tzv. podsazené. 

V případě nosítka Julčata nesedí na bederním pásu, nýbrž v prostoru zádové opěrky, která je ušitá tak, aby do ní zadeček pěkně zapadnul. 

Lepšího podsazení v šátku i nosítku docílíme mírným zatlačením do patiček miminka směrem nahoru.

 

 

Hlavičkou směrem vzhůru nositi budeš

 

 

Vertikální poloha umožňuje maximální možný kontakt dítěte s matkou. Maminka tak neustále cítí vůni dětské hlavičky, stimuluje své smysly a podporuje tak přirozeně tvorbu mateřského mléka.  Samosebou tato poloha nejsnadněji umožňuje kojení v nosící pomůcce.

 

Ale, ale Julčo, a co poloha „kolíbka“??? Co tak Julča vyposlechla, tak se tato poloha považuje za lehce přežitou. Kolíbka vyžaduje větší cvik. Miminko v šátku zaujímá pozici jako v klubíčku a je nutné dbát na to, aby nebylo příliš stlačené a nedocházelo tak k přimáčknutí brady na hrudníček a tím ke ztížení dýchání. Při nošení v kolíbce je třeba střídat strany za účelem rovnoměrné stimulace a rovnoměrného posilování svalů malého Julčátka. Tuto polohu by rozhodně měly vynechat maminky, jejichž děťátka častěji ublinkávájí či dokonce trpí refluxem, stejně tak jako není vhodná pro miminka, která mají problémy s kyčlemi a mají doporučené tzv. široké balení. Široké balení naopak může suplovat právě vertikální poloha. 

Jen tváří v tvář k sobě na břicho uvážeš

 

 

Nosítka, která umožňují nošení dítěte čelem od rodiče, nemohou zajistit správnou ergonomickou polohu. Naopak se kvůli nevhodnému „zavěšení“ vytváří tlak na pánev vlivem nedostatečné opory nožiček a dochází k nežádoucímu prohnutí zad apod. 

Dalším neméně významným důvodem je to, že miminko, které je v nosítku umístěno čelem od rodiče, je vystavováno neúměrnému množství podnětů, které nemusí být schopno samo vstřebat, a tak může dojít k přetěžování jeho nervové soustavy. Dítko se před nekonečnými vjemy nemůže „schovat“, protože není kam. A vlastně ani rodič nemá dostatečný pohled na dítě, nemůže sledovat jeho reakce a mimiku, a proto bude vždy hůře a pomaleji reagovat na jeho potřeby. 

A velkým negativem je také to, že této poloze nelze kojit.

 

(Julčina poznámka: Nepleťme si nevhodné nošení čelem od rodiče v nosítku s nošením mimika v klubíčku na rukách. Klubíčko rozhodně není špatné, je-li doba takového nošení přizpůsobena věku dítěte. Miminko samo únavou či pokusem o otočení se čelem k Vám naznačí, kdy už má podnětů dost. I šátkování má jednu nedoporučovanou „obrácenou“ polohu, s níž se můžete čas od času setkat – jedná se o tzv. úvaz Buddha.) 

 

S tím, jak dítě roste a vyvíjí se, lze pak nošení v nosítku i šátku uzpůsobit tak, aby se malému zvědavci dostalo požadovaného rozhledu, ale aby se i přesto se mohl cítit v bezpečí. Toto umožňuje ergonomické nošení na boku či na zádech.

Discover_standard_3_1024x1024@2x . Blossom_Standard_1_1024x1024@2x . French_Marigold_Tula_baby_Carrier3_1024x1024@2x

LISTEK BLOG LIMETA

A CO JE TUDÍŽ NEERGO:

  • úzká látka v prostoru mezi nožičkami – není dostatečně široká zádová opěrka (opora nožiček není „od kolínka ke kolínku“), není možné docílit správného podsazení, dítě visí za rozkrok – a to musí být opravdu příjemné!
  • polstrovaná a rovná zádová opěrka – nedovolí zakulacení zad, miminko se nemůže schoulit, trup je tuhou zádovou opěrkou rovnán a hlavička vytváří nadměrný tlak na páteř, přičemž ještě navíc často „bimbá“ sem tam
  • neergonomická nosítka se často vyznačují absencí bederního pásu – což je nepříjemné především pro nosiče, neb všechnu váhu pak „táhnou“ ramena

JAK VYSOKO JULČATA NOSIT:

Nejlepší pomůcka je to, že děťátko vpředu na břiše vážeme / upínáme tak vysoko, abychom byli schopni dát pohodlně pusinku na jeho hlavičku. Jak dítě roste, umísťujeme si ho logicky níž tak, aby hlavička nezavazela ve výhledu nosiče.

Výjimkou je posunutí nosítka / úvazu šátku níž např. při kojení (což hodně také ovlivňuje velikost prsou a to, jak je to mamince pohodlné).

 

KAM S RUKAMA:

Ruce miminka jsou schovaná v nosítku i šátku nejčastěji podél těla nosiče. Jsou však dětičky, které si raději dávají ruce směrem k obličeji. Ven ručky patří ve chvíli, kdy už dítko samo sedí (tzv. aktivní sed). Nicméně když je vystrkuje samo, tak s tím většinou už nic nezmůžete. ☺

 

KDY S MALÝM ZVĚDAVCEM NA ZÁDA:

U nosítek obecně platí, že šup s dítětem na záda, až když samo sedí. Nosíte-li v šátku, tak této pozice můžete využít podstatně dříve. Jsou maminky, které se odváží již v několika málo týdnech po narození miminka.

 

38097131_493083807808822_6177752397310328832_n .  42144262_284377525735173_1172498822002140908_n

PROČ NOSIT: 

Nošení dětí je zcela přirozené a i přesto, že má i své odpůrce, je zcela nepopíratelné, že se jedná záležitost, která lidstvo provází již celá staletí. Nejedná se o módní záležitost (i když teda i o modernosti a stylovosti nosítek a šátků to také někdy je ☺ ). Co přirozenějšího může být pro novorozeňátko, než slyšet známý maminčin hlas a tlukot jejího srdce, cítit její vůni a houpat se ve známém rytmu její chůze. To vše mu zajišťuje pocit jistoty a bezpečí, který zná z dělohy.  A to vše s tím bonusem, že zdroj mateřského mléka je doslova nadosah. 

Nošení pak vede samotné rodiče k lepšímu napojení se na miminko, k možnosti lépe a rychleji reagovat na jeho aktuální potřeby. Praktická pozitiva, jakými jsou třeba volné ruce při činnostech (téměř) všeho druhu, možnost dostat se s miminkem tam, kam se kočárek běžně nedostane apod., netřeba zmiňovat. 

Nošení dětí je také nenahraditelnou pomůckou při novorozeneckých kolikách (a jiných bolístkách či neduhách) nebo příjemnější náhradou za široké balení a další instrumenty doporučované při problémech s vývojem kyčlí.

 

A protože Julča chce, aby maminky nosily svá Julčata zdravě a ergonomicky, tak tuto myšlenku zrcadlí i její nabídka. 

Julči TIP, pokud si nevíte rady, je také facebooková skupinka "nosíme děti", která je moc hezky spravována a kde se Vám určitě dostane jak správnývh informací a rad ohledně ergonomického nošení, tak přátelského přijetí a komunikace.

LISTEK BLOG LIMETA