Zrazuje vás okolí od látkování?

unuacky_bloguji_ctverec_lucka

 

nadpis_blog_zrazovani

 

"Kdo chce, hledá způsob, kde nechce, hledá důvod.“ (Jan Werich)

 

A je jasno. Látkové pleny vyhrály!

Julča se raduje s vámi. Máte však dojem, že ostatní v okolí s vámi to rozhodnutí tak radostně nesdílejí? Nevěště hlavu.

Bohužel, nejvíce odrazujících postřehů přichází často z řad těch nejbližších. Některé nastávající babičky vytahují přes dvacet let staré strašidelné historky o tom, jak musely používat látkové pleny. K dispozici byly pouze pleny čtvercové, které se pokrývaly neprodyšnými kalhotkami vyrobenými z igelitu. „Tatramatky“ nedosahovaly kvalit dnešních praček a o sušičkách si naše maminky mohly nechat jen zdát. Neoblíbenou činností se stalo žehlení a často s ním museli pomáhat tatínkové. To byla realita. Možná proto není divu, že se rodičům ulevilo, když se po revoluci objevily v Čechách jednorázové papírové pleny.

Bývá také zvykem, že nastávající maminky sdílí své těhotenství se svými těhotnými i netěhotnými kamarádkami. I v jejich řadách objevíte zaryté zastánkyně jednorázových plen, které o látkových plenách mají pouze zkreslené informace.

„Stávkovat“ může i budoucí tatínek. Mluvte o tom, proč se mu látkové pleny nezdají tak dobré, jak říkáte vy. Mohou to být jen jeho obavy anebo právě rádoby „dobře“ míněné rady od kolegů/kolegyněk z práce…

Ačkoli přebalování bývá doménou maminek, je nežádoucí tatínky z této činnosti vynechávat. Jen společnými silami můžete dojít ke kompromisu a najít takový látkovací systém, jenž bude vyhovovat vám oběma.

 

BLOG LISTEK RUZOVA Co Julča odposlechla v kuloárech, aneb čím Vás zkusí odradit neinformované okolí: BLOG LISTEK RUZOVA

 

LISTEK BLOG LIMETA Propraný čas

Látkové pleny vyžadují péči.  Julča však nezná žádnou maminku, co by péčí o pleny strávila tolik času, aby její dítko začalo jakkoli strádat. Pleny není nutné prát každý den, pokud je výbava dostatečně velká, aby pokryla 2-3 dny. A zvládnete-li naplnit pračku rychle, tak pak pere sama a nepotřebuje žádnou Vaši asistenci. Další následné plenkové aktivity, jako je věšení či skládání, také nějaký čas „sežerou“ a to hlavně zpočátku, než vychytáte, jak být efektivní a rychlá.

Dalším pádným pozitivem je to, že moderní látkové pleny se nežehlí. V případě českých čtverců jde spíše o estetickou záležitost. A pokud jste jednou z těch šťastnějších a vlastníte sušičku, máte látkování téměř bez práce.

Šetrné ekologické prostředky si rozumní s látkovými plenkami i zdravím vašeho děťátka, nakoupíte také TADY.

573

 

LISTEK BLOG LIMETA Vyhozené peníze

Výpočty nákladnosti jednorázových plen se mohou lišit. Záleží na zvolené značce a také na tom, zda nakupujete pouze pleny v akci. A stejně tak je to i s látkovými plenami. Každý výrobce má své ceny. A nemusíte se bát, i na látkové plenky bývají mimořádné akce, např. o tzv. „Týdnu opravdových plen“. Jsou i výrobci, kteří poskytují slevy či jiné výhody při opakovaném nákupu jejich značky nebo nabízejí výhodnější „balíčky“ plenek s doporučenou výbavou.

Můžete si nakoupit levnější obyčejnou výbavu českých čtverců s PUL kalhotkami (lze ušetřit také nakupováním bazarových plen) nebo se pořádně rozšoupnout. Jak jen vaše peněženka dovolí!

Jedinou finanční nevýhodou látkových plen je to, že největší investice přichází hned na začátku.

Julča radí: Narazíte-li na nové výrazně levnější látkové pleny, zjistěte si jejich značku a ověřte si, o jaké pleny se jedná. Na českém trhu se prodávají kromě „českých“ plen (tzn. navržených a vyrobených v ČR, z materiálů s certifikací pro děti do tří let) také pleny z ciziny, které mohou mít pochybný původ nebo mohou být ušité z nekvalitních a necertifikovaných materiálů.

LISTEK BLOG LIMETA Další vyhozené peníze

Záleží jen na vás, zda si dáte tu práci a spočítáte si (dle údajů uvedených na vaší pračce) skutečnou spotřebu vody a elektřiny. Nezapomeňte připočíst korunky za prací prášek, který vychází v průměru na 5,-Kč za jedno praní. (Praní v ekoprostředcích může být maličko dražší.)

Julču vyšlo praní v její pračce půlročně na 1200,-Kč.

 

LISTEK BLOG LIMETA Sahání na hovínka

Od nadměrného kontaktu s dětskou stolicí nám pomáhají separační pleny. „Vaječinu“ spolu s celulózovými a podobnými „papírovými“ separačními plenkami můžeme po použití vyhodit. Mnohé značky separačních plen jsou také kompostovatelné.

Látkové – např. fleecové separační pleny- stačí pouze osprchovat např. do kýblu, nebo oprat „z nejhoršího“ v ruce.

V případě tuhé stolice je manipulace ještě snazší.

Jestliže si však nějaká maminka myslí, že se v průběhu mateřství kontaktu s „hovínky“ vyhne, bude asi nemile překvapená…

 

LISTEK BLOG LIMETA Smrádeček

Lidé, co se ptají, zda „to“ nesmrdí, voní pravděpodobně po fialkách, jinak si to Julča neumí vysvětlit. Ano, použité plenky budou zapáchat. Proto se v období mezi praními skladují v uzavíratelných koších, aby se tak zamezilo šíření zápachu po domácnosti.

Julčin tip: Na vnitřní stranu víka koše nalepte např. papírovou intimku a kápněte na ni éterický voňavý olejíček, vyberte si svou vůni ZDE. Jednoduché a praktické.

429-1 kopie

 

LISTEK BLOG LIMETA Neustálé přebalování

Přebalování je základ, chceme-li předejít opruzeninám. A to i u jednorázové pleny. Hrozící opruzeniny - to je hlavní důvod, proč miminko přebalovat po každé vykonané potřebě.

Julča přebalovala klidně každou hodinu či dvě, jak bylo potřeba. Ona totiž všechna Julčata byla v mokru nerada a dávala to svým pláčem najevo.

 

LISTEK BLOG LIMETA Spásné jednorázovky

Ano, jsou látkující maminky, které dají jednorázovým plenám přednost např. o dovolené. Vede je k tomu několik důvodů: cestují do zemí, kde většinu turistů potrápí střevní obtíže – tudíž je vhodnější užití papírové pleny, nebo např. cestují letadlem, takže jsou limitovány váhou zavazadla (tzn. upřednostní jiné důležité věci na úkor látkových plen) anebo si zkrátka chtějí o dovolené odpočinout, a to doslova a do písmene.

Většina takových maminek však volí ekologické jednorázové plenky nebo kombinaci svrchních látkových kalhotek (např. PUL) a jednorázových vkládacích plen. Obě tyto varianty jsou relativně ekologické.

Dovolená s látkovými plenami v České republice bývá bezproblémová. Jen je vhodné si dopředu zjistit, jaké jsou možnosti praní v ubytovacím zařízení.

Julča radí: Jukněte na webové stránky vyperplenu.cz .

Mezi látkujícími maminkami panuje solidarita. Vzájemně si nabízejí výpomoc s praním plen především v době dovolených. Zdarma nebo za malý poplatek nabízí vyprání vašich plen – stačí jen vyhledat „pračku“ v okolí místa, kde se budete dovolenkovat. Sama se také můžete registrovat jako „prací maminka“, která je ochotná vyprat ostatním.

  

LISTEK BLOG LIMETA Lesana a biomatka

Tato často pejorativně používaná označení alternativně smýšlejících matek pronikla i do látkového světa. Ale Julča taky frčela v látkovkách, a přesto je to moderní maminka! Proto spojení látkových plen a „lesanství“ považuje za zcestné. Látkující maminky jsou totiž skupina vskutku různorodá. A že to kromě zdraví svého miminka myslí maminky dobře také s ekologií? To je velké plus.

 

Jakápak lesana, princezna je to! ;-)

IMG_0311

  

Ale ať není Julča jen pozitivní…

 

Látkové pleny mají také své slabší stránky.

Jsou neskladné – doma nás to tolik trápit nemusí, nicméně na cestách to bude trochu znát. Zatímco vaší kamarádce bude stačit kabelka, kde má balení vlhčených ubrousků a několik kusů jednorázu, vy budete pravděpodobně potřebovat větší kabelu, kde by neměl chybět pytel na použité pleny. Použité látkovky si totiž budete také nosit s sebou.

Další komplikací může být trochu objemnější zadeček. Stává se, že oblečení odpovídající velikosti miminka nebude schopno pojmout „velikost“ látkové pleny. Existují však jednoduchá řešení: na bodýčka si stačí přikoupit extendor (prodloužení) a polodupačky či kalhoty se dají sehnat u výrobců také ve verzích „pro plenkáčky“. Alespoň Julča to tak na svém eshopu má – např. batolecí softshellové kalhoty krásně sednou i zadečkům v látkových plenách.

Už jste slyšela o „látkovací krizi“?  Látkující maminky tak nazývají někdy ze srandy, někdy ze zoufalství, období, kdy jim látkování leze krkem. Většinou se nakumuluje několik problémů najednou a výsledkem je stav rovnající se krizi. Nejde to tak snadno, jak se na první pohled zdálo, rozbila se pračka, dítě vyrostlo a oblíbené pleny už mu nesedí, manžel pral a pleny obarvil, dítko se neotáčí a doktorka říká, že za to můžou látkové pleny… tisíc důvodů, proč se na to vykašlat. Ale jeden hlavní, proč setrvat – vaše miminko!

Hlavu vzhůru, téměř každá z nás si tím prošla.

IMG_0297           IMG_0289

  

Mít spokojené miminko si přeje každá maminka. A každé miminko si přeje mít spokojenou maminku. Používání látkových plen nemusí být stres, pokud si najdete čas na to, abyste si našla ty nejvhodnější pro vás a vaše děťátko. Variabilita moderních látkových plen to umožňuje!

 

unuacka lucka podpis